Shoutbox

Last 5 Shouts:

 

lukasz.nowicki

Kwiecień 23, 2012, 05:25:07
Czyli bardzo sery :-)
 

Grubaz

Kwiecień 12, 2012, 14:10:17
ser very czyli dobre sery ?? ;-)
 

lukasz.nowicki

Kwiecień 11, 2012, 18:25:53
Serwery się znalazły ;-)
 

Karol Misiewicz

Kwiecień 06, 2012, 22:09:15
Gruby apsik ;]
 

Grubaz

Kwiecień 06, 2012, 15:08:09
Aaaaaa PsiK !!!!!

Show 50 latest

Zobacz koniecznie

Na naszym forum lato jest codziennie, ale za oknami też już nadchodzi, więc już najwyższy czas wybrać się na Mazury. Zobacz ofertę Hotele Warmińsko-Mazurskie, aby nie nocować pod gołym niebem.
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 15, 2012, 00:36:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

użytkowników
 • Użytkowników w sumie: 258
 • Latest: Karola81
Stats
 • Wiadomości w sumie: 14678
 • Wątków w sumie: 1271
 • Online Today: 1
 • Online Ever: 136
 • (Sierpień 16, 2009, 18:45:34)
Użytkownicy online
Users: 0
Guests: 1
Total: 1

Autor Wątek: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej  (Przeczytany 7664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

POWER

 • Gość
Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« dnia: Sierpień 15, 2009, 16:23:47 »
Dziś ( 15.08.2009r. ) z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymał awans na stopień Generała Brygady a wkrótce obejmie dowództwo w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. O kim mowa?

Mowa o Generale Brygady  Piotrze Andrzeju Błazeuszu.


Na zdjęciu: Gen. Piotr Błazeusz
Foto: cbw.pl

A oto krótki życiorys tego pana:

Generał Piotr Błazeusz urodził się w 1971 roku. Jest absolwentem Studium Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Bezpieczeństwa i Integracji Euroatlantyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Był również słuchaczem Wojskowej Akademii Technicznej, skąd po dwóch latach jako wzorowy student zakwalifikował się na studia wojskowe w Stanach Zjednoczonych.
Akademię Sił Powietrznych USA w Colorado Springs ukończył z wyróżnieniem w 1996 r. jako jeden z pierwszych polskich oficerów. Był także pierwszym w historii tej uczelni zagranicznym dowódcą batalionu podchorążych. W czasie pobytu w USA odbył praktykę w Biurze Podsekretarza Obrony ds. Informacji Publicznej w Pentagonie.
Ma bogate doświadczenie zawodowe zdobyte w służbie liniowej (w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej uczestniczył m.in. w ćwiczeniach odwodu strategicznego SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz szkoleniu z brytyjskimi spadochroniarzami w Wielkiej Brytanii, zakończonym wspólnym poligonem na Drawsku Pomorskim) oraz różnych instytucjach MON, w tym w Sekretariacie Sekretarza Stanu i Sztabie Generalnym WP, gdzie zajmował się planowaniem strategicznym.
Przez trzy lata (2003-2006 r.) pełnił funkcję zastępcy attache obrony, wojskowego, morskiego i lotniczego przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie.
Wiedzę wojskową i umiejętności profesjonalne wzbogacał na kursach oficerów sztabowych NATO (Niemcy) i oficerów sztabowych jednostek międzynarodowych (Norwegia), na kursach survivalu bojowego oraz działań desantowo-szturmowych na śmigłowcach (USA), instruktora spadochronowego Sił Powietrznych USA, skoczka spadochronowego Wojsk Lądowych USA i Wielkiej Brytanii. Uczestniczył również w kursach planowania, programowania i budżetowania zasobów obronnych (PPBS), zarządzania programami w ramach funduszy pomocowych FMS (USA), europejskiego bezpieczeństwa i współpracy (Niemcy) oraz komunikacji społecznej i kontaktów z mediami (AON). Ma ponad 500 skoków spadochronowych.
Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Czas wolny najchętniej spędza na uprawianiu sportu, studiowaniu publikacji z zakresu politologii i sztuki wojennej. Szczególnie interesuje się dziejami Stanów Zjednoczonych i aktualnymi trendami w ich rozwoju.

Źródło życiorysu: MON

Jeden z najmłodszych generałów w naszej armii, o takich mówi się - że są "karierowiczami". Generał trafi do naszej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej -aby nabrać doświadczenia w kierowaniu jednostką liniową i nabyć praktycznych umiejętności dowódczych. Do tej pory, pan generał pracował jako sztabowiec. Przyszły dowódca 15 GBZ cieszy się, że trafi do Giżycka - to chyba dobry znak? :)


Dotychczasowy dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku gen. bryg. Zbigniew Smok został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego.


« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 12:18:05 by POWER »

Offline lukasz.nowicki

 • T'aekwondo Spirit
 • Administrator
 • Mistrz - 3 dan
 • *
 • Wiadomości: 3512
 • Carpe jugulum
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2009, 20:19:03 »
Bardzo młody, jak na pierwszą gwiazdkę do wężyka, to prawda.
Coś musiało być przyczyną...

POWER

 • Gość
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2009, 22:08:37 »
Jeśli się wprowadzi jego imię i nazwisko w google to można dociec przyczyny tak szybkiego awansu. :)
Ja ją znam, ale dam szansę innym- aby wykazali się dociekliwością.

Offline lukasz.nowicki

 • T'aekwondo Spirit
 • Administrator
 • Mistrz - 3 dan
 • *
 • Wiadomości: 3512
 • Carpe jugulum
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2009, 11:27:37 »
Colorado Springs rulz ;)

POWER

 • Gość
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2009, 12:35:07 »
Colorado Springs rulz ;)


Odsyłam do portalu "portal mundurowy-pl". Pod artykułem o tegorocznych nominacjach generalskich znajdziecie wiele ciekawych opinii o tym generale. A oto niektóre z nich:

"Pułkownik Piotr Błazeusz - 14 lat po skończeniu szkoły Generałem. To szybciej (chyba) niż Jaruzelski" - użytkownik art.

"Błazeusz ma 38 lat :( To niedobrze, że żeby zostać generałem wystarczy mieć szczęście i poparcie. W "starych czasach" do tych dwóch pierwszych warunków trzeba było jeszcze mieć doświadczenie i przejść kilka szczebli" - użytkownik XXX

"Błazeusz to ten który po ukończeniu akademii w West Point powrócił do Polski w mundurze oficera armii USA. Myślę, że bardziej identyfikuje się z wielkim bratem zza oceanu niż ze swoim krajem. Kogo będzie bronił Polaków czy amerykanów i wobec kogo jest i będzie lojalny??? Zapewne odpowiedzią na to jest awans po 14 latach na gen. bryg.a powinien być dopiero mjr." - użytkownik realista

""Pan Piotr" ukończył Akademię Sił Powietrznych USA w Colorado Springs, a nie West Point. Z noty biograficznej wynika, że: "Ma bogate doświadczenie zawodowe zdobyte w służbie liniowej..." No tak... był przecież dowódcą plutonu :) Szkoda, że za jego wykształceniem nie idzie doświadczenie inne niż sztabowe i kursowe. Jest pięknym kwiatkiem do wojskowego kożucha: patrzcie sojusznicy jakich mamy wykształconych oficerów. "- użytkownik  ja

"faktycznie Piotr błazeusz się nadowodził - 2 miesiące na wacie jako dowódca plutonu podchorążych a później to już tylko sztab tak że doświadczony że cho cho" - użytkownik anonimowy

"Wstyd, chłopak ginie na wojnie a biurokraci sobie stopnie nadaja, Błazeusz, Kołosowski Marat,,,,,,  -nigdy nie byli na żadnej wojnie chocby 1 dzień " - użytkownik soller


Generał Wojciech Jaruzelski, otrzymał awans na pierwszy stopień generalski po 13 latach od ukończenia szkoły wojskowej - no, ale to były inne czasy. :)
 
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 13:32:57 by POWER »

Offline vooda

 • Mistrz - 1 dan
 • *
 • Wiadomości: 1091
 • Na semmey key andangon
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2009, 13:37:45 »
Generał Wojciech Jaruzelski, otrzymał awans na pierwszy stopień generalski po 13 latach od skończenia szkoły wojskowej - no, ale to były inne czasy. :)

A taki Stalin to nigdy żadnej wojskowej uczelni nie ukończył, a awansował od razu na generallissimusa :D :D :D

Troszeńkę jałowe sa te wszystkie wywody na temat szybkiego awansu naszego generała i trącą typowo polskim zazdrośnictwem. Mamy pokojowe czasy, a w naszych popapranych przez wieloletnią dominację ideologii (w myśl zasady "mierny, bierny, ale wierny", która dominowała w LWP) siłach zbrojnych pożądana jest chyba nowoczesna wiedza, z pomocą której chcemy naszą armię zmodernizować. Gen. Błazeusz nie został dowódcą żadnej jednostki liniowej np. w Afganistanie, gdzie mogłoby się bardzo liczyć dowódcze doświadczenie wojenne, a przydzielono mu dowodzenie niewielką jednostką w małej pipidówie i jego zadanie pewnie będzie polegało na jej modernizacji.
"Motyle zbieram, Panie, gdy zdrzemną się w pszenicy, i paszteciki z nich baranie sprzedaję na  ulicy..."  (Lewis Carrol)

POWER

 • Gość
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2009, 13:50:39 »
Vooda nie doceniasz znaczenia dowodzenia 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną- rozumiem, że z wojskiem miałeś raczej mało do czynienia? Ja w tej brygadzie przez 5 lat dowodziłem żołnierzami i wiem jakie znaczenie ma ta brygada dla obronności naszego kraju. 15 GBZ to nie tylko kompleksy wojskowe w Giżycku ale także duże koszary w Orzyszu. Dowodzenie taką brygadą to prestiż i wielkie wyzwanie. Brygada przygotowuje żołnierzy do misji pokojowych w Iraku oraz Afganistanie - a więc spełnia bardzo ważną rolę. Dowódca brygady musi znać realia poligonu i misji pokojowych, takich umiejętności nie nabywa się w sztabach, na kursach czy szkoleniach a w "polu". Oczywiście widzę pewien potencjał w nowym dowódcy, jednak będzie on musiał, korzystać z rad doświadczonych żołnierzy przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących brygady. Reasumując: generał będzie figurantem i uczniem w jednej osobie - a 15 GBZ potrzebuje "prawdziwego" dowódcy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 19:54:40 by POWER »

Offline vooda

 • Mistrz - 1 dan
 • *
 • Wiadomości: 1091
 • Na semmey key andangon
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2009, 14:35:19 »
Może nie wiem na czym polega "prawdziwy" dowódca, ale wydaje mi się, iż sztab naszych sił zbrojnych miał jakowyś zamysł w mianowaniu na dowódcę tejże brygady osoby wykształconej w renomowanej uczelni wojskowej (swoją drogą, nie wiemy, jakie doświadczenia poligonowe przechodzą w trakcie trwania studiów późniejsi absolwenci Colorado Springs), a nie jakiego "poligonowego prawdziwka". Inna sprawa, że owe "prawdziwki" dawnego, często jeszcze PRL-owskiego chowu, na pewno nie są z takiego obrotu spraw zadowolone  :D

Z drugiej strony - śledząc już prawie dwie dekady zawodową "odyseję" giżyckich dowódców - dochodzę do wniosku, że nasze miasto jest jedynie "poczekalnią" i odskocznią do wyższych funkcji, co nie świadczyłoby o wielkim znaczeniu rodzimych jednostek.
"Motyle zbieram, Panie, gdy zdrzemną się w pszenicy, i paszteciki z nich baranie sprzedaję na  ulicy..."  (Lewis Carrol)

POWER

 • Gość
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2009, 14:44:39 »
Może nie wiem na czym polega "prawdziwy" dowódca, ale wydaje mi się, iż sztab naszych sił zbrojnych miał jakowyś zamysł w mianowaniu na dowódcę tejże brygady osoby wykształconej w renomowanej uczelni wojskowej, a nie jakiego "poligonowego prawdziwka". Inna sprawa, że owe "prawdziwki" dawnego, często jeszcze PRL-owskiego chowu, na pewno nie są z takiego obrotu spraw zadowolone  :D


Oczywiście zobaczymy wkrótce na czym ta "nowa jakość" ma polegać, śledząc od kilku dni przepychanki Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha z Dowódcą Wojsk Lądowych Gen. Skrzypczakiem- mogę śmiało powiedzieć, że  w naszym wojsku dzieje się źle. Nie wszystkie decyzje są zasadne - a to prowadzi do śmierci naszych żołnierzy na misjach. Oczywiście życzę dla nowego dowódcy 15 GBZ jak najlepiej, mam nadzieję- że sprosta trudnemu zadaniu, jakim jest dowodzenie naszą brygadą.

Vooda, od kilku lat jest wprowadzona kadencyjność dowódców brygad - i to jest przyczyna, tak częstych zmian na stanowisku dowódcy brygady w 15 GBZ.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2009, 14:55:40 by POWER »

Offline lukasz.nowicki

 • T'aekwondo Spirit
 • Administrator
 • Mistrz - 3 dan
 • *
 • Wiadomości: 3512
 • Carpe jugulum
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2011, 17:04:35 »
Polski żołnierz zginął
w Afganistanie
- sam link, bo co tu komentować. Właśnie z 15GBZ.

Offline lukasz.nowicki

 • T'aekwondo Spirit
 • Administrator
 • Mistrz - 3 dan
 • *
 • Wiadomości: 3512
 • Carpe jugulum
Odp: Nowy generał dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2011, 13:46:20 »